یکلیا و تنهایی او

۲:۵۵ ب.ظ ۱۷/شهریور/۱۳۹۹

یکلیا و تنهایی او بهترین اثر تقی مدرسی است.

نثر کتاب و موضوعی که به آن پرداخته شده بود بسیار جذاب بود و تازگی داشت.آنچه من از کتاب متوجه شدم در سرتاسر کتاب رویارویی غیر مستقیمی بین خدا و شیطان نمود دارد. وجود این دو نیروی خیر و شر در بین شخصیت‌های داستان نیز دیده می‌شود. در این داستان آنقدر زیبا و حقیقی به موضوع عشق پرداخته شده است که گاه خواننده فکر می‌کند آنچه از زبان شیطان درباره‌ی عشق گفته شده است حقیقت محض بوده و با نیمه‌ی شرّ آدمی کاملاً همخوانی دارد. کششی که با غریزه‌ی آدمی جفت می‌افتد و ترس از این روراستی با خود است که آدمی را به سمت یهوه(خدا) می‌کشاند. و انسان تا می‌آید به این میل وحشیانه نزدیک شود غضب خداوند نمود خواهد یافت.

در قسمتی از کتاب گفته می‌شود مهم فقط اینست که زیبایی دیده شود و زیبایی آفریده شود، بقیه همه طفیلی‌اند و بس. اما در آخر داستان وقتی یکلیا به شیطان می‌گوید: “تو آخر مغلوب شدی” شیطان پس از خنده‌ای می‌گوید: “آره ولی پس از آن دختر، دیگر میکاه(پادشاه)  میکاه نشد. در بند افکارش ماند. بطوریکه حتی دیگر پادشاه افکارش هم نبود”. عازار پسر پادشاه هم بعد از عشق‌بازی با آن دختر دیگر سردار فاتح نبود.

تعریف عشق با نگاهی دیگر از زبان شیطان:

آنچه حلقه‌ی عشق را تنگ‌تر و پرماجراتر می‌کند عدم اطمینان است. همیشه در زیر صحنه‌ی کبود و وسیع عشق جدید، آنجایی که اولین قدمها برداشته می‌شوند و همه چیز مطمئن و بی‌ثبات است، از عشق‌های بی‌شمار صحبت کن. آنوقت ای فاتح شهرها و صحراها خواهی دید که چه ماجرای هوس‌آلود و شیرینی پیش می‌آید. نگاهها با دقت و کنجکاوی به تو دوخته می‌شود. خطوط صورتت هر یک نشانه‌ای از یک رمز، یا اسم زنی را به خود می‌گیرند. اوه، بگذار بگویم در عشق دروغ بسیار چیز خوبیست . مخصوصاً اگر کمی ناشیانه گفته شود. یک دروغگو این امتیاز را دارد که زن‌ها برای اینکه دروغش را کشف کنند مدتها در اطراف او تحقیق می‌نمایند و در این تحقیق چیزها می‌فهمند.

 

سردار فاتح تو از این لبخند، که در زیر چشمان هوس‌آلود من تو را استهزا می‌کند لذت نمی‌بری؟ این خنده به تو چه می‌آموزد؟ آیا به تو جرأت و جسارت می‌بخشد که خودت را دلداری دهی و بخاطر من امید داشته باشی؛ یا مسخره‌ات می‌کند تا بروی و در بیابان‌ها در آغوش باتلاقها خود را نابود سازی و یا به تو می‌آموزد که عشق را دو نفر نمی‌توانندداشته باشند و دلدادگان همیشه به خاطر نفر سومی به هم عشق می‌ورزند.

آخرین توصیه‌ی شیطان به یکلیا: “یکلیا تو عشق را دریاب، زندگی آسانتر خواهد شد.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز